Projekteredmények

A „Baja-Sombor Tourism4All” című projekt megvalósítása 2021. január 1-jén indult. A partnertelepülések (Baja és Zombor) célja a projekttel az volt, hogy a két település által határolt térségben fejlesszék az akadálymentes turizmust, mivel általános tapasztalat, hogy a turisztikai desztinációk az esélyegyenlőség szempontjából különösen elmaradottak a térségben.

A fejlesztésre több módon is lehetőség nyílt a projekt keretében.

Először is elkészült a térség akadálymentes turizmusának fejlesztési koncepciója, mely azonosította a térség problémáit, meghatározta a rövid- és hosszútávon megvalósítható feladatokat, és kimondta, hogy az akadálymentesítettséghez átfogó és tartós fejlődésre van szükség a turisztikai értéklánc valamennyi elemében. Ezzel együtt kidolgozásra került egy akadálymentes programcsomagokat és tematikus útvonalakat tartalmazó tanulmány is. Mindkért tanulmány letölthető a www.baja-sombor-tourism4all.hu weboldalról.

A fejlesztési koncepció is alapvető problémaként azonosította a naprakész és összeszedett információk elérhetőségének hiányát a térség szolgáltatásaival kapcsolatban. Erre tekintettel a projekt keretében a bajai partner létrehozta a www.baja-sombor-tourism4all.hu honlapot, mely információt nyújt a térség egyes szolgáltatásainak akadálymentesítettségére vonatkozóan, a zombori partner pedig mobilapplikációt hozott létre, amely szintén segítséget nyújt a fogyatékkal élők számára tematikus útvonalakkal, szolgáltatásokkal kapcsolatos információkkal, eseménynaptárral.

Mindkét településen beszerzésre kerültek mobilitást segítő adaptív járművek, eszközök:

  • Baján 5 db speciális kerékpár és egy minibusz, amelyben két kerekesszék rögzítésére alkalmas férőhely van
  • Zomborban egy katamarán (amely lehetővé teszi, hogy mozgáskorlátozottak is részt vegyenek hajókirándulásokon), egy motorcsónak (ami kíséretként biztosítja, hogy mozgáskorlátozottak teljes biztonsággal vehessenek részt kajak túrákon), kajak tréler, és egy minibusz (szintén két kerekesszékes férőhellyel)

A projekt megvalósítási ideje alatt a partnerek számos akadálymentes programot szerveztek fogyatékkal élők számára (pl. hajókirándulások, színházlátogatások, sportesemények, biciklitúra, látássérültek két napos kirándulása stb…). Az eszközöknek köszönhetően a programok szervezése a projektzárás után is folytatódhat. A projekt célközönsége nemcsak a fogyatékkal élő személyek voltak, hanem a turisztikai szolgáltatók is: Baján és Zomborban is 2-2 workshopot tartottak a helyi és környékbeli szolgáltatók számára.

Baján a Petőfi-szigeten az önkormányzat üdülő épületének felújításával és átalakításával akadálymentes látogatóközpont került kialakításra. Az épület akadálymentes, a bejutást rámpa segíti és akadálymentes mosdó is ki lett alakítva. A nagyteremben programok, rendezvények tartására van lehetőség (elérhetőség: 70/521-4002, bozar.renata@bajavaros.hu), a kisebb teremben pedig kiállítás található a térség látványosságairól.

A kiállítás részei a következők:

  • 6 db interaktív lebegő tároló, amelyek egy-egy jellegzetes épület makettjét, fotóját, rövid leírását tartalmazzák Braille írással továbbá QR kóddal ellátva, melyek saját vagy helyben kapott eszközzel beolvashatók, így megkönnyítve az olvasást és az információ átadást. A Fodor Ilda keramikusművész által készített tapintható makettek részletgazdagsága minden látogató számára élvezhetővé teszik a kiállítást.
  • nagyméretű fotópanelek, melyek célja, hogy a belvárosi és a csodálatos gemenci területet oly módon mutassuk be, mely nem, vagy csak nehezen elérhető a fogyatékkal élők számára. A fotók minden további magyarázat nélkül, sajátos képi világukkal mesélnek városunkról és annak csodálatos természeti környezetéről.
  • információs terminál: a terminálon a projekthez tartozó honlap fut, mely a térség akadálymentes turisztikai ajánlatait, szolgáltatásait, látványosságait mutatja be.
  • imázsfilm, mely a térségünk értékeit mutatja be. A narráció és feliratozás segíti azt a célunkat, hogy hallás- vagy látássérültek számára is érdekes, élvezhető legyen az elkészült alkotás.

A kiállítás minden eleme akadálymentesen megközelíthető. A kiállítótér kényelmesen bejárható, egyszerre több látogató közlekedését is biztosítja az elrendezésével. Igaz ez a műtárgyak és az információk elhelyezésére is: a lebegő tárolók magassága igazodik a kerekesszékben ülők szemmagasságához.

A projektben minden tervezett fejlesztést sikerült megvalósítania a partnereknek. A projekt 2022. december 31-én zárul.

Leave A Comment