A projektről

Program és támogatási jogcím: Interreg–IPA Magyarország–Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési Program; 3. Prioritástengely (Turisztikai és kulturális örökség kooperációjának erősítése), tematikus prioritás: Kulturális és természeti örökségen alapuló turisztikai termékek, szolgáltatások és látnivalók fejlesztése (3.1.)
Rövid cím: Baja-Sombor Tourism4All
Projektazonosító: HUSRB/1903/31/0075
A projekt költségvetése: 705.840,57 EUR
Európai Uniós hozzájárulás (IPA): 599.964,47 EUR
A megvalósítás időszaka: 2021.01.01 – 2022.12.31.
Vezető kedvezményezett: Baja Megyei Jogú Város Önkormányzata
Kedvezményezett: Zombor Város Önkormányzata

Az utóbbi években egyre jobban felerősödtek az akadálymentes turizmus fontosságának hangsúlyozására irányuló törekvések: a „Tourism for all” („Turizmus mindenkinek”) mozgalom célja az utazások – akár már a tervezés – során fellépő akadályok csökkentése, megszüntetése.

A WHO becslései szerint a világ népességének 15%-a valamilyen fogyatékossággal él; Európában ez a szám 80 millióra tehető. Magyarországon kb. 408.000, míg Szerbiában több mint 560.000 fogyatékkal élő ember él (akik a teljes lakosság 5%-át, illetve 8%-át teszik ki).

Általánosságban tekintve, a turisztikai desztinációk az esélyegyenlőség szempontjából különösen sok kívánnivalót hagynak maguk után: jelenleg a különböző fogyatékossággal élő emberek gyakran nem vagy csak korlátozottan férnek hozzá a turisztikai termékekhez és szolgáltatásokhoz, ami akadályozza a turizmusban való részvételüket. Elmondható, hogy Magyarország és Szerbia teljesítménye a turisztikai akadálymentesítés tekintetében messze elmarad Nyugat-Európától.

Ezért a partnertelepülések által megvalósított jelenlegi projekt fő célja az akadálymentes turizmus fejlesztése a Baja és Zombor által határolt térségben, hogy a térség természeti és kulturális örökségein alapuló turisztikai élményekhez a fogyatékkal élők számára is egyenlő esélyű hozzáférést biztosítson, és az akadálymentes turizmusban rejlő gazdasági lehetőségeket kiaknázza.

A projekt keretében a partnereknek az alábbi tevékenységeken keresztül nyílik lehetőségük a régió akadálymentes turizmusának fejlesztésére:

  1. közös koncepciók/tervek elkészítése: közös fejlesztési koncepció kidolgozása, regionális programcsomagok/tematikus útvonalak kidolgozása, akadálymentes turisztikai szolgáltatások védjegyrendszerének kidolgozása
  2. akadálymentes látogatóközpont és kiállító tér létrehozása Baján
  3. akadálymentes turisztikai termékek és szolgáltatások fejlesztése: mobilapplikáció kifejlesztése, speciális járművek beszerzése (kerékpárok, minibuszok, katamarán, motorcsónak, kajak trailer)
  4. akadálymentes programok, túrák, rendezvények szervezése
  5. szakmai műhelyek szervezése térségi turisztikai szolgáltatók részvételével
  6. megbízható online információs platform létrehozása