Türr István-kilátó

A Duna és a Sugovica összefolyásánál találjuk a bajai születésű Türr István emlékművét, aki szabadságharcosból lett a béke munkásává. 1938-ban, halálának 30. évfordulóján avatták fel a kör alakú, oszlopos, kőből készült épületet. 

Türr István 1825-ben született Baján, aki iskolai tanulmányait megszakítva önként katonának állt, és 16 éves korától az osztrák megszállás alatt levő Lombardiában szolgált. A magyar szabadságharc hatására az olasz forradalom mellé állt. Magyar légiót szervezett, később Garibaldi oldalán harcolt. A kiegyezés után visszatért hazánkba, és utána az ország gazdasági és kulturális felemelkedése érdekében munkálkodott. Az ő nevéhez köthető a Ferenc-csatornát a Sugovicával összekötő átvágás, valamint ő indította el a Korinthoszi és a Panama-csatorna építését is.

Az emlékművet Nagy András városi főépítész, az emléktáblát-domborművet Miskolczy Ferenc képzőművész tervezte. A domborművet és emléktáblát az alsó, fedett szintjén találjuk; külső oldalán vezet fel a lépcső a tetején található teraszra, ahonnan pazar panorámát kapunk az ugyancsak róla elnevezett Duna-hídra, az egyesülő folyókra és a gemenci erdő lombkoronájára. A középen álló oszlopot egy pad öleli körbe, így akár üldögélve is élvezhetjük a 360 fokos panorámát, továbbá a középen elhelyezett országzászló a nemzeti összetartozás kifejező eszköze határon innen és túl. Randevúhoz is tökéletes a helyszín – sőt gyerekekkel is ideális választás, a kilátó közelében játszóteret is találunk.