Az akadálymentes turizmus térségi helyzete

Elmondható, hogy Magyarország és Szerbia teljesítménye a turisztikai akadálymentesítés tekintetében messze elmarad Nyugat-Európától: jelenleg a különböző fogyatékossággal élő emberek gyakran nem vagy csak korlátozottan férnek hozzá a turisztikai termékekhez és szolgáltatásokhoz, ami akadályozza a turizmusban való részvételüket.

A helyzetértékelés alapján a települések nagy része még mindig számos akadálymentesítési problémával küzd. Az azonosított fő problémák, hiányosságok nagy hasonlóságokat mutatnak a határ mindkét oldalán (amelyek nemcsak a projektterületre jellemzők, de országos szinten is problémát jelentenek).

A legnagyobb problémát – mind országos szinten, mind pedig a projektterületen – az jelenti, hogy szinte egyáltalán nem állnak rendelkezésre információk az akadálymentesen elérhető szolgáltatásokról, így rendkívül nehéz az utazásszervezés (pl. nem található meg online információ arról, hogy mely buszjáratok akadálymentesek, nem áll rendelkezésre információ az attrakciók akadálymentesítettségéről vagy éppen annak hiányáról). Tekintettel erre, a „Baja-Sombor Tourism4All” projekt ennek a honlapnak a létrehozásával azt a célt tűzte ki, hogy átfogó és megbízható tájékoztatást adjona térség akadálymentesítettségi helyzetéről.

Ahhoz, hogy teljes akadálymentesítettségről beszélhessünk, átfogó és tartós fejlődésre van szükség a turisztikai értéklánc valamennyi elemében. A fogyatékkal élő utazók számára különösen fontos a zárt (azaz minden elemében hozzáférhető) turisztikai szolgáltató lánc. Egy akadálymentes turisztikai desztináció ezért akkor lehet sikeres, ha az akadálymentesítés komplex módon, egymást kiegészítő intézkedések, beruházások révén valósul meg.

Az alábbiakban az egyes láncszemekre kattintva komplexen olvashat a térség jelenlegi akadálymentesítettségi helyzetéről.

Összességében tehát elmondható, hogy jelenleg korlátozottak a fogyatékkal élők utazási lehetőségei: általánosan jellemző, hogy elsősorban nem az érdeklődési kör, motiváció, hanem a szolgáltatáskör elérhetősége határozza meg úti cél választásukat, azaz jelenleg nem beszélhetünk egyenlő esélyű hozzáférésről a turisztikai élményekhez.

Az akadálymentesítettség hiánya komplex módon, a turisztikai értéklánc valamennyi elemében megmutatkozik. A különböző fogyatékossági típusok közül legrosszabb helyzetben e tekintetben a mozgásukban korlátozottak és a látássérültek vannak, számukra az önálló igénybevétel lehetősége a legtöbb program esetében kizárt; míg a hallássérültek és az értelmi fogyatékosok számára a lehetőségek szélesebbek, egészen egyszerűen amiatt, mert a fizikai hozzáférés számukra nem, vagy kevésbé jelent akadályt: ugyanakkor az interpretáció, a program, az élmény esetükben is korlátozottnak tekinthető és a biztonságos hozzáférés lehetősége szintén fejlesztendő.