Az elmúlt évtizedekben, jellemzően Európai Uniós támogatással megvalósított magyarországi közintézmény-felújításoknak, -építéseknek köszönhetően – a kötelező (legalább projektarányos) akadálymentesítési követelmények miatt – ezek a létesítmények (részben) akadálymentesek (pl. hivatalok, iskolák, óvodák), ugyanakkor a régebbi épületek esetében hiányosak az akadálymentes hozzáférés feltételei. A szerbiai projektterületen a felújítási, fejlesztési források korlátozottsága, valamint az idős, gyakran műemléki védelem alatt álló épületállomány miatt jóval kevesebb ilyen típusú fejlesztés valósulhatott meg.
Fontos megállapítani, hogy még azok a létesítmények sem hozzáférhetők teljes egészében a fogyatékkal élők számára, amelyek egyébként fogadnak ilyen speciális igényű vendégeket.
A térség kiemelt látnivalóihoz, fő természeti és kulturális értékeihez való egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása kiemelten fontos lenne. Azonban a látnivalók, attrakciók és turisztikai szolgáltatások akadálymentesítettsége jócskán elmarad a kívánatostól a projektterület mindkét oldalán. Különösen nagy problémát jelent a mozgássérültek hozzáférésének korlátozottsága a turisztikai lehetőségekhez, mivel a turisztikai létesítmények fizikai akadálymentesítettsége igencsak elmarad a kívánatostól (beleértve a megközelíthetőséget, a belső közlekedést, a szintkülönbségek áthidalását és az akadálymentes mosdók meglétét is).
Baján a múzeumok, kulturális intézmények egy része akadálymentesített, legalább részlegesen.
Például a Bácskai Kultúrpalotába az oldalbejáraton keresztül akadálymentesen lehet bejutni, a létesítmény teljesen akadálymentesített a mozgássérültek számára (az emeletek között lift közlekedik), akadálymentes parkoló és mosdó is rendelkezésre áll. Ugyanakkor az IKT akadálymentesítés nem megoldott, akadálymentes turisztikai szolgáltatások nem állnak rendelkezésre.
A Türr István Múzeumon belül a közlekedés részben akadálymentes, a mozgáskorlátozottak bizonyos épületszinteket látogathatnak. A kiállítás hallássérültek és értelmi fogyatékosok számára befogadható, nagybetűs információs táblák találhatók az épületben, online tárlatvezető igényelhető. Ugyanakkor pl. akadálymentes mosdó nincs és az épületbe való bejutás nehézkes.
A Páduai Szent Antal Ferences kolostortemplom parkoló felől megközelíthető hátsó bejáratánál van ugyan rámpa, de az meredeksége miatt kerekesszékkel nehezen használható.
A legtöbb, legalább részben akadálymentesen hozzáférhető attrakciót Mohács nyújtja. A Mohácsi Busóudvar akadálymentesen megközelíthető, a belső tér is akadálymentes (mind fizikailag, mind a látás- és hallássérültek számára), az emeletre lifttel lehet feljutni, akadálymentes parkoló és mosdó elérhető. A látogatókat a személyzet segíti szükség esetén. Interaktív interpretációs eszközök (busójárás audio és vizuális kiállítótér) állnak rendelkezésre. A Mohácsi Nemzeti Emlékhely részben akadálymentes: a parkolóból akadálymentesen el lehet jutni a bejárathoz, a fogadóépület teljesen akadálymentes (lift van), a parkterületen belüli közlekedés is akadálymentes. Akadálymentes mosdó rendelkezésre áll. Audio guide elérhető, amely nagyothalló készülékkel használható. A Mohácsi Sokac ház épülete akadálymentesen megközelíthető, mozgássérült parkoló rendelkezésre áll. A külső bejárat mozgáskorlátozottaknak akadálymentes, rámpa van. Akadálymentes mosdó vehető igénybe. Interaktív kiállítás, hangoskönyv, kormánykerékkel végiglapozható idővonal érhető el. De akadálymentes a Fogadalmi templom, a Kanizsai Dorottya Múzeum is. A Mohácsi Tanuszoda és Termálfürdő épületében részben akadálymentes a közlekedés, de a medencéknél nincs beemelőszerkezet; akadálymentes mosdó viszont rendelkezésre áll. A Mohács I. katamarán akadálymentes kialakítású, így mozgássérültek számára is lehetőség nyílik a dunai élményhajózásra.
Történelmi hagyományaiból adódóan Zomborban sok régi, építészetileg védett épület van, melyek akadálymentesítése nehezen oldható meg az épület jellegéből adódóan. Ezért egyes régi épületeknél csak a földszinti rész akadálymentesítése valósult meg, akadálymentes mosdóval együtt.
A városi galériában például a földszinti kiállítótermeket meg tudják tekinteni a mozgáskorlátozottak is, az akadálymentes bejutás biztosított; ugyanakkor az emeleti galéria már nem hozzáférhető a számukra. A Milan Konjović Galéria akadálymentesen megközelíthető, akadálymentes parkoló rendelkezésre áll, a bejáratnál a szintkülönbség áthidalására szükség esetén mobil rámpát helyeznek ki. Hangos térkép elérhető, 2021 októberétől 3 festménynél Braille írásos felirat és hangos információ is rendelkezésre áll, kísérők segítik azokat a látogatókat, akiknek szükségük van fizikai segítségre. A Zombori Múzeumban a földszinten elhelyezett kiállítások megtekinthetők a mozgássérültek által is, de az emeleti kiállítóterekhez nem férnek hozzá. A színház oldalbejáratánál rámpa segíti a mozgásukban korlátozottakat. Akadálymentesen hozzáférhető a Szent György templom, a Szentháromság templom.
A további településeken a látnivalók, attrakciók többsége nem hozzáférhető a fogyatékkal élők számára. Teljeskörűen – tehát fizikai és IKT szempontból egyaránt, az egyetemes tervezési elvek szerint – akadálymentesített látnivalókat, attrakciókat, intézményeket szinte egyáltalán nem találunk a térségben. Részben akadálymentesen látogatható létesítmények, attrakciók (melyek elsősorban a mozgáskorlátozottak számára hozzáférhetők; látás- ill. hallássérülteket segítő megoldások jellemzően nincsenek), például:
– Szentolvasó királynéja római katolikus templom, Bácsszentgyörgy: a templom szilárd burkolatú, sík felszínű járdán keresztül érhető el, nincs lépcső, a minimális szintkülönbséget lejtős kialakítás hidalja át, a térkő a lejtőnél figyelemfelkeltő, vörös színű, a bejárat akadálymentes, a templomon belüli közlekedés is lehetséges kerekesszékesek számára (ugyanakkor jelölt akadálymentes parkolóhely, mosdó, IKT akadálymentesítés nincs).
– Csátaljai Könyvtár, Információs és Közösségi Hely: a létesítmény külső megközelítése akadálymentesen biztosított, a bejárat és a létesítményen belüli közlekedés is akadálymentes a mozgáskorlátozottak számára. A látás- illetve hallássérülteket segítő fizikai vagy IKT akadálymentesítés nincs, de a gyengénlátóknak nagyítót és hangoskönyv kölcsönzési lehetőséget kínálnak a munkatársak.
– Felsőszentiváni Szélmalom: a létesítmény külső megközelítése akadálymentes; a látogatóközpont hozzáférhető; akadálymentes mosdó vehető igénybe. Bár komplex IKT akadálymentesítésre nem került sor, akadálymentes turisztikai interpretációs eszközök rendelkezésre állnak (így audio guide, interaktív világ, virtuális séta, tárlatvezetés).
– Hagyományőrző Múzeum, Kunbaja: a Kunbajai Mozgáskorlátozottak Egyesülete tulajdonában lévő múzeum fizikailag akadálymentes, de akadálymentes parkoló, mosdó nem áll rendelkezésre.
– Vodica-Máriakert kegyhely és Mária-szobor, Hercegszántó: részben akadálymentesen megközelíthető a Mária-kegyhely és szobor, mivel a zúzott kővel borított parkolónál mozgássérült parkolóhely külön nem áll rendelkezésre, de innen szilárd burkolatú, sík felületű járdán juthatnak el a látogatók a szoborhoz. Akadálymentes mosdó rendelkezésre áll (korlátozott nyitvatartási idővel)
– Karapancsai Vadászkastély parkja, Hercegszántó: bár a vadászkastély nem akadálymentes és akadálymentes mosdó sem áll rendelkezésre, a kastélypark részben bejárható kerekesszékkel (térkövezett, illetve beton járdákon), Braille írásos információs tábla mutatja be a látnivalókat.
– Népház, Dunafalva: a létesítményben a település római kori múltját bemutató „galéria” tekinthető meg, mely mozgáskorlátozottak számára látogatható. Az időszaki kiállítások szintén elérhetők a mozgáskorlátozottak számára, akadálymentes mosdó is kialakításra került. Az udvaron a Duna partján található valamikori hídfőállás makettja látható. (Az emelet látogathatósága jelenleg még nem megoldott.)
– Bácsalmási Hősök tere és Kossuth park: a park rendezett, tágas, térkövezett útvonalakkal ellátott, sík felületű, kerekesszékkel bejárható. Mozgássérült parkolóhely van. Az itt található Nagy Fakopáncs tanösvény részben akadálymentes, de bejárása kerekesszékesek számára nehézkes lehet a mulcs burkolat miatt.
– Bácsalmási Skorutyák család kékfestő műhelye és kiállítás: a színvonalas létesítmény akadálymentesen elérhető és bejárható; mozgássérült parkolóhely rendelkezésre áll, ugyanakkor az IKT akadálymentesítés nem megoldott és akadálymentes illemhely sincs az épületben.
– Bácsalmás, TOP turisztikai fejlesztések: TOP turisztikai projekt keretében több bácsalmási épület és létesítmény újul meg 2021. év végére, részben akadálymentesen hozzáférhető kínálati elemekkel. A Siskovich kúria – Gyűjtemények Háza helytörténeti kiállítása, akárcsak a Bácsalmási Tájház és régészeti emlékpark akadálymentesen megközelíthető (mozgássérült parkolóhely, mobil rámpa) és bejárható lesz; a Bácsalmási Ökoturisztikai Látogatóközpontban akadálymentes mosdót is kialakítanak.
– Pörböly, Ökoturisztikai Központ: a központba közlekedő kisvonat akadálymentesített szerelvénnyel rendelkezik (kérésre). A központban a jegypénztár, ajándékbolt megközelítése akadálymentes, akadálymentes mosdó rendelkezésre áll. A létesítményen belüli közlekedés akadálymentes; az épület földszintjén 1 db 2 ágyas, fürdőszobás akadálymentesített szoba található.
– Batinai ütközet emlékmúzeum, Bezdán: bár külön akadálymentes parkoló nincs, a nagy szabadtéri parkolóterületről a múzeum szilárd burkolatú járdán megközelíthető, az emlékmű kerekesszékkel körbejárható. Az oldalbejáratnál rámpa van, a múzeum belső tere is akadálymentes. Braille feliratos, dombornyomott taktilis tábla, hangoskönyv érhető el. Akadálymentes mosdó nincs.
– Szent Simon és Júdás Tádé Apostolok Plébániatemplom, Bezdán: az udvaron keresztül megközelíthető az oldalsó bejárat, ahol van épített rámpa. A templomon belüli közlekedés akadálymentes.
– Szent Illés próféta ortodox templom, Gádor: akadálymentes megközelítés és bejutás biztosított (nincs lépcső, bejárat járdával egy szintben van), a belső tér részben akadálymentes.
– Ortodox templom, Haraszti: akadálymentes megközelítés és bejutás biztosított (nincs lépcső, bejárat járdával egy szintben van), a belső tér részben akadálymentes.
– Szent Péter és Szent Pál Apostolok Templom, Monostorszeg: akadálymentes megközelítés és bejutás biztosított, a belső tér is akadálymentes.
Bár a mozgáskorlátozottak számára sem biztosított a legtöbb helyszínen az egyenlő esélyű hozzáférés, általánosan jellemző az infokommunikációs akadálymentesítettség teljes hiánya vagy nagyfokú korlátozottsága.
A látássérültek számára nem biztosítottak a biztonságos, önálló igénybevételre módot adó megoldások (pl. vezetősávok, Braille feliratok), az adaptív interpretációs eszközök korlátozottsága pedig szinte teljesen elzárja ezt a fogyatékossági csoportot a turisztikai élményektől, a térség természeti és kulturális értékeinek megismerésétől (esetenként találunk csak egy-két ilyen eszközt, pl. bajai Türr István Múzeumban audio guide-ot használhatnak, a Karapancsai Vadászkastély parkjában Braille írásos információs tábla mutatja be a látnivalókat, a Batinai ütközet emlékművénél hangosinformációs rendszert – beszélő információs táblát – telepítettek, a zombori Milan Konjović Galériában hangostérkép, ez év októberétől a festményeknél Braille írásos felirat és hangos információ áll rendelkezésre).
Bár a hallássérültek a fizikai hozzáférés tekintetében speciális igényekkel nem bírnak, nagy segítséget jelenthetne számukra is a biztonságérzet megteremtésében és a turisztikai élmények átélésében az akadálymentesítés javítása. E tekintetben még inkább szűkek a térségben jelenleg alkalmazott megoldások (pl. nagyothalló készülékkel használható audio guide a Mohácsi Történelmi Emlékhelyen, interaktív kiállítások).
Az értelmi fogyatékosok számára a látnivalókhoz, szolgáltatásokhoz való fizikai hozzáférés nem jelent problémát, de az értékek adaptív bemutatása még fejlesztendő a turisztikai élmény átélhetősége érdekében.
A szakmai szervezetek tapasztalatai szerint problémát jelent az is, hogy bizonyos esetekben adottak lennének ugyan a feltételek a megközelítéshez, bejutáshoz, viszont az ezekhez szükséges eszközöket nem mindig és nem megfelelően tartják karban, így ennek okán válnak használhatatlanná (pl. beemelő, speciális lift, felvonó stb.).