Baja, belváros (Szentháromság tér és környéke)

A Szentháromság tér és környéke Baja központja, ahol a város fő épített látnivalói és kulturális intézményei találhatók. A tér autóval könnyen megközelíthető, nagy parkolóterületet alakítottak ki. Busszal, vonattal érkezők az állomásokról viszont már nehezebben, hosszabb gyaloglással, nem akadálymentes szakaszokat is magában foglaló útvonalon keresztül juthatnak ide.

Szolgáltatások

1. Szentháromság tér

A Szentháromság tér a bajai belvárosi séták indulóállomása. A tér a velencei Szent Márk térhez hasonlóan három oldalról zárt, a negyedik oldalán nyitott, folyóval határolt.

GPS koordináták: 46.17780, 18.95073

Látnivalók, szolgáltatások:

  • Szentháromság szobor a tér közepén
  • Tourinform Iroda (Szentháromság tér 11.): a városi séták előtt a Tourinform Irodában lehet tájékoztatást kérni a programlehetőségekről. Az iroda hétfő, kedd, csütörtök és péntek 8-16 óra között, szerdán 8-17 óra között tart nyitva, hétvégén zárva van.
  • Grassalkovich kastély, jelenlegi Városháza (Szentháromság tér 1.): a díszterem és a hivatal előzetes bejelentkezéssel körbejárható, emeletén ideiglenes kiállításokat is szerveznek, az udvar nyáron koncerteknek ad helyet.
  • Bácskai Kultúrpalota (Szentháromság tér 3.): a kulturális intézmény előadásoknak, bábelőadásoknak, zenei koncerteknek, kiállításoknak ad helyet.
  • Türr István Múzeum (Deák Ferenc utca 1.): a Szentháromság tér sarkán, a Deák Ferenc utcában működő múzeumban helytörténeti, néprajzi, képző- és iparművészeti kiállítások tekinthetők meg.
  • Páduai Szent Antal Plébániatemplom (Bartók Béla u. 5.): a Városháza mögött, az Apponyi, majd a Bartók Béla utcán besétálva (kb. 100 méterre) található római katolikus templomban orgonakoncerteket is tartanak, a templom körüli kertben mellszobrok tekinthetők meg.
  • Vendéglátóhelyek: a Szentháromság téren számos vendéglátóhely, kávézó és étterem működik.

Akadálymentesítés mozgáskorlátozottak számára

A Szentháromság tér burkolata nagy méretű macskakő. A belváros rekonstrukciója során az útra az eredeti macskaköveket helyezték vissza, járdafelújításra került sor, térkő burkolat került kialakításra. A tér négy negyedből áll, a négyből 3 negyed parkolásra kijelölt hely, a negyedik negyed a hivatal előtti rész, ahol szökőkút található. A téren a közlekedés bottal, kerekesszékkel nehézkes a macskakövek miatt, a parkolóból a kijutást láncos korlátok és padkák is nehezítik. A teret körbe lehet sétálni három oldalról, az épületek mellett kerekesszékkel is. A tér nyugati oldalán, a Sugovicával párhuzamosan széles, apró kővel borított, egyenletes felületű sétány vezet, amelyen bottal, kerekesszékkel is végig lehet haladni. A gyalogátkelőhelyeknél a járda szintbe van hozva az úttal.

A Tourinform Iroda bejáratánál nincs lépcső, a küszöbön segítséggel át lehet jutni kerekesszékkel is, de az iroda kialakítása nem tekinthető teljesen akadálymentesnek.

A Városháza épületénél jelölt akadálymentes parkolóhely található. Az épület akadálymentesen megközelíthető. A belső terek is akadálymentesen bejárhatók, az emeletre lift vezet, akadálymentes mosdó (hivatali időn belül) rendelkezésre áll.

A Bácskai Kultúrpalota az oldalbejáratnál kialakított épített rámpán keresztül közelíthető meg (a főbejáratnál lépcső van). Az emeletek között lift közlekedik. Akadálymentes mosdó (nyitvatartási időn belül) rendelkezésre áll.

A Türr István Múzeum nem akadálymentes kialakítású: az emeleti kiállítóterekre lépcső vezet fel, lift nincs, így ezek kerekesszékesek számára nem hozzáférhetők. Akadálymentes mosdó nem áll rendelkezésre. A múzeum keddtől szombatig 10-16 óra között tart nyitva. Az „Örökségszálló” – a Türr István Múzeum Látványtára és Állandó kiállítása 2000 Ft-os felnőtt belépővel tekinthető meg, kedvezményes diák/nyugdíjas jegy váltható.

A Páduai Szent Antal Plébániatemplom akadálymentesen megközelíthető a Városházától (szilárd burkolatú, térköves járdán). A templom főbejáratához lépcsősor vezet (korlát van, de a lépcsősoron mozgásukban korlátozottak csak nehezen tudnak feljutni). A parkoló felöli hátsó bejáratnál épített rámpa van, de ez túlságosan meredek, kerekesszékesek önállóan nem, vagy csak nagyon nehezen tudják használni. A létesítményen belüli közlekedés akadálymentes. A templomkertben részben térkövezett, részben zúzott kővel borított sétány vezet.

A téren működő vendéglátóhelyek (pl. Bacon Street BS, Mediterrán étterem, Mola étterem) esetében általános problémát jelentenek a szintkülönbségek a járda és a teraszok, valamint a járda és a bejáratok között (dobogó, küszöb). A vendéglátóhelyek akadálymentes mosdóval jellemzően nem rendelkeznek. Hozzáférhető vendéglátóhelyek:

  • A Bácskai Kultúrpalotában található egy kávézó, mely akadálymentesen megközelíthető, a Kultúrpalotában akadálymentes mosdó van.
  • Duna Wellness Hotel étterme: akadálymentes parkoló közvetlenül az épület előtt található, a járdaszintről rámpa vezet a teraszos részre (a rámpa végén 2-3 cm-es küszöb van), a főbejárat mellett épített rámpa található csúszásgátló felülettel ellátva. Az étterem belső tere akadálymentes, akadálymentes mosdó rendelkezésre áll.

Akadálymentesítés látássérültek számára

A belvárosban a látássérültek önálló közlekedését segítő megoldások (pl. vezetősáv, taktilis burkolati jelek, korlátok, hangjelzésekkel ellátott gyalogátkelők) nincsenek. A kulturális intézmények adaptív interpretációs eszközöket korlátozottan alkalmaznak csak: a Türr István Múzeumban például nagybetűs információs tábla, filmvetítés, online tárlatvezető érhető el. A vendéglátóhelyeken a látássérültek önálló rendelését segítő megoldások nincsenek, de az éttermi szolgáltatásokat segítséggel természetesen igénybe tudják venni.

Akadálymentesítés hallássérültek számára

Az épített látnivalók hozzáférhetők a hallássérültek számára, de a kulturális programok befogadását segítő megoldások (pl. jelnyelvi tolmácsolás, feliratozás) nincsenek. A vendéglátóhelyeken a hallássérültek önálló rendelését segítő megoldások nem állnak rendelkezésre.

Akadálymentesítés kognitív zavarral élők, értelmi fogyatékosok számára

A látnivalók, kulturális intézmények hozzáférhetők a kognitív zavarral élők, értelmi fogyatékosok számára, de a turisztikai főszezonban a nagyobb látogatóforgalom problémát jelenthet a számukra.

A hozzáférés jelenlegi mértéke a fő érintetti csoportok szerint:

2. Eötvös József sétálóutca – Tóth Kálmán tér – Szent Imre tér

A Szentháromság tértől az Eötvös József sétálóutcán folytatható a bajai városnézés. Az utcán végigsétálva a Tóth Kálmán térig, majd a Szent Imre térig juthatunk el, a séta hossza kb. 300 méter, ez mozgásukban korlátozottak, idősek által is megtehető távolságot jelenthet.

Látnivalók, szolgáltatások:

  • Eötvös utca: a sétálóutca mentén vendéglátóhelyek, üzletek működnek, nyáron hangulatos teraszokkal (pl. Galéria Art-kávézó, Döner étterem, Galéria Cukrászda).
  • Tóth Kálmán tér: teresedés szökőkúttal, padokkal, zöldfelülettel. Innen indul a bajai városnéző kisvasút, amely 49 felnőtt vagy 60 gyermek szállítására alkalmas. A kisvonat naponta 10 és 18 óra között, minden egész órában indul a Piri Ponty Játszóház elől (Tóth Kálmán tér 4.). A kisvasút a belvárost körbejárva a Türr kilátóig megy ki a Sugovica partján. A jegy a teljes útra 1300 Ft, kedvezményes jegyek elérhetők.
  • Szent Imre tér: a Tóth Kálmán tér folytatása a parkosított, virágágyásokkal díszített Szent Imre tér, ahol Baja egyik legszebb temploma, a Szent Péter és Szent Pál Plébániatemplom, köznyelvben Belvárosi templom (Szent Imre tér 6.) áll, ahol orgonakoncerteket is tartanak. A templom mögött található III. Béla király szobra (padokkal). További látnivaló a téren a Szent Flórián szobor.

Akadálymentesítés mozgáskorlátozottak számára

Az Eötvös utca sétálóutca (gyalogos, kerékpáros zóna), viszonylag széles, burkolata a belváros rekonstrukciója során teljesen megújult, egyenletes, jó állapotú, így kerekesszékkel is könnyen bejárható. A sétálóutcán található vendéglátóhelyek nem akadálymentes kialakításúak, bejáratuknál lépcső, illetve magas küszöb van, akadálymentes mosdóval nem rendelkeznek. Akadálymentes üzlet a Szakáll ABC (Sétáló utca – Szentháromság tél találkozásánál), illetve a Benu Gyógyszertár (Sétáló utca – Tóth Kálmán tér találkozásánál).

A Tóth Kálmán tér szintén egyenletes, jó minőségű, szilárd burkolattal ellátott. A szökőkutat jórészt körbe lehet járni kerekesszékkel is, az északi részéhez viszont lépcső vezet. A térről induló városnéző kisvasút nem akadálymentes, a felszállás kerekesszékkel nem lehetséges, bottal is nehéz lehet.

A Szent Imre téren is térkövezett burkolatú sétányok vezetnek, amelyek kerekesszékkel bejárhatók; így a tér, az itt található szobrok is hozzáférhetők. A Belvárosi templom előtti terület térkővel, illetve macskakővel burkolt, a templom főbejáratánál lépcső van, az oldalbejáraton épített rámpán keresztül lehet bejutni. A templomtér túlnyomórészt akadálymentes (oltárnál, karzatnál van lépcső).

Akadálymentesítés látássérültek számára

A sétálóövezetben a látássérültek önálló közlekedését segítő megoldások (vezetősávok, burkolati jelek, terepakadályok elkerítése stb.) nincsenek, a teraszok bútorai belógva a sétálóövezetbe akadályt képezhetnek. A Szentháromság tér – Eötvös utca kereszteződésénél a sarkon egy makett található a belváros fontosabb épületeivel. A maketten Braille írással feltüntetésre kerültek a nevezetes épületek, így látássérültek is megismerkedhetnek ezzel.

Akadálymentesítés hallássérültek számára

A terület bejárása hallássérülteknek ajánlható.

Akadálymentesítés kognitív zavarral élők, értelmi fogyatékosok számára

A terület bejárása kognitív zavarral élőknek, értelmi fogyatékosoknak ajánlható, a kisvasúttal a városnézés kedvelt program lehet a számukra; ugyanakkor a turisztikai főszezonban a nagyobb látogatóforgalom problémát jelenthet.

A hozzáférés jelenlegi mértéke a fő érintetti csoportok szerint:

Kiegészítő látnivalók, programlehetőségek

További látnivalók, programlehetőségek találhatók a környéken, a fő útvonaltól kissé távolabb (így ezek meglátogatása opcionálisan ajánlható a turisták fizikai állapota függvényében). A Déri-kert az 51. út túloldalán, a Barátok temploma mögött található, a parkhoz lépcső vezet, a zúzott kő burkolatú sétányon kerekesszékkel nehéz közlekedni. A Nagy István Képtárban (egykor Vojnich-kúria, Arany János u. 1.) Nagy István és Rudnay Gyula festőművészek munkái, valamint az Oltványi-gyűjtés modern képzőművészeti anyaga látható. A létesítmény nem akadálymentes. Szintén nem akadálymentes kialakítású az Éber Emlékház (Jókai u. 19.), vagy a jelenleg könyvtárként működő Zsinagóga sem (Munkácsy Mihály u. 9.). A tematikába illeszkedik, de akadálymentesen nem hozzáférhető a Szent Miklós Görög Keleti Plébániatemplom (Miklós u. 4.). Jócskán kiesik a turistaáramból a szintén nem akadálymentes Bunyevácz Tájház (Pandúr u. 51.).

Összegzés

Baja belvárosa a tematikus útvonal kiemelt állomását jelenti: a két templom, valamint a belváros épített környezete, sétaútvonalai a mozgáskorlátozottak számára is szinte teljeskörűen hozzáférhetők, a kis távolság, a megfelelő kialakítású útvonalak miatt gyalogos bejárással is. A látássérültek önálló közlekedését segítő megoldások nincsenek, az IKT akadálymentesítés fejlesztendő. Problémát jelent a vendéglátóhelyek nem kielégítő akadálymentesítése. Akadálymentes parkoló található a Városházánál; akadálymentes mosdó érhető el nyitvatartási időn belül a Városházán, a Bácskai Kultúrpalotában; emellett a Déri sétányon van egy pénzbedobással működő akadálymentes WC. A kiegészítő látnivalók jellemzően nem akadálymentesek.